Fotovoltaika

Fotovoltaika

Ostrovní elektrárna a vše, co jste o ní nevěděli

Bydlet na samotě u lesa, jak se říká, může být krásné. Klid, ticho, příroda. Z toho ale plynou i nepříjemnosti, například, co si počít s dodávkou elektrické energie. Pokud nechcete žít jako poustevníci a chatu či domek uprostřed lesů máte k celoročnímu obývání, bez elektřiny se neobejdete. Ostrovní elektrárna tento problém vyřeší.

Jak ostrovní elektrárna funguje?

Jedná se o fotovoltaický systém, který zajišťuje přeměnu slunečního záření na elektrickou energii. O to se starají solární neboli fotovoltaické panely s velkým množstvím solárních článků. Díky ostrovnímu systému budete energeticky soběstační a nebudete muset být napojeni na klasickou distribuční síť, což může být v některých oblastech problematické. Někde stále není rozvodná síť k dispozici, jinde hrozí neustálé výpadky proudu.

Dva typy solárních systémů

  • Hybridní elektrárna: Taková fotovoltaická elektrárna funguje v ostrovním provozu, ale zároveň má dům možnost zůstat připojen do distribuční sítě a v případě potřeby, například v noci či v zimních měsících, z ní elektřinu odebírat. Z laického pohledu lze říct, že se jedná o ostrovní elektrárnu, která je zálohována z distribuční sítě.
  • Ostrovní elektrárna: Tyto systémy jsou zcela nezávislé na distribuční síti a nejsou k ní nijak napojeny. Díky tomu se majitelé ostrovních systémů mohou těšit z naprosté energetické soběstačnosti. Navíc už je neohrozí výpadky proudu.


Ostrovní elektrárna a její benefity

Klasické fotovoltaické elektrárny fungující v ostrovním provozu jsou schopny obstarat i vytápění a solární ohřev, zpravidla ekologickou metodou, například je možné využití kotle na biopalivo nebo tepelné čerpadlo. Na fotovoltaické i ohřevné systémy jsou poskytovány od státu dotace, nejčastěji v rámci programu Nová zelená úsporám nebo z tzv. kotlíkových dotací. Díky tomu ušetříte i více než 100 000 Kč za pořízení solárního systému pro svůj dům či chalupu. A takovou částku už v rodinném rozpočtu rozhodně nepřehlédnete.
Vložte komentář


Jméno (požadováno)


Příspěvek (požadováno)
Předešlý článek Další článek