Fotovoltaika

Fotovoltaika

Tepelné čerpadlo vzduch/voda není jedinou možností

Tepelných čerpadel je hned několik druhů. Který z nich je však pro vás nejvhodnější nejspíš nedokážete odhadnout sami bez pomoci odborníka. Tepelné čerpadlo je potřeba vybírat s rozvahou a přistupovat k výběru bez předsudků. Základním rozdílem mezi čerpadly je spotřeba elektřiny a jejich životnost. Tento rozdíl je obrovský.

Tepelné čerpadlo vzduch/voda

Některé firmy umí instalovat pouze základní jednoduchý systém vzduch/voda, které pro vás nemusí být vhodnou variantou. Proto je dobré promluvit si s více dodavateli a vybrat ten, který pro vás bude nejvýhodnější.

Pro koho tento typ není vhodný?

Na tepelném čerpadle vzduch/voda není nic špatného a je dobré jej použít téměř u všech domů. Jsou však dvě výjimky, pro které tento systém není vhodný.
  • Dostatek prostoru na zahradě. Pokud máte velkou zahradu a je možné na ni položit plošný kolektor, je vhodnější využít tepelné čerpadlo země/voda. Finančně jsou téměř totožné, ale tento typ vám sníží spotřebu elektřiny o jednu třetinu a také vám slíbí delší životnost.
  • Horská oblast. Pokud váš dům je v horách či podhorských oblastech, je také lepší využít čerpadlo země/voda. Díky nízkým teplotám by mělo klasické tepelné čerpadlo zbytečně velkou spotřebu elektřiny.

Dotace a využití fotovoltaiky

I na tepelné čerpadlo je možné využít dotace. V České republice jsou dotace dost vysoké a finanční pomoc se tak může vyšplhat až ke sto tisícům. Státní fond životního prostředí založil projekt Nová zelená úsporám. Pokud se pouštíte do rekonstrukcí a lákají vás obnovitelné zdroje, popřemýšlejte, k čemu všemu můžete fotovoltaiku využít. Například solární ohřev vám může také snížit náklady za provoz vaší domácnosti. Díky výše zmíněným dotacím nemusíte do systému vložit ani velké množství peněz. Jedinou podmínkou však je, že finance musíte zpočátku mít, neboť peníze z dotací vám přijdou na účet až v momentě dokončení projektu.Vložte komentář


Jméno (požadováno)


Příspěvek (požadováno)
Předešlý článek Další článek