Fotovoltaika

Fotovoltaika

Solární elektrárna a její výstavba

Věděli jste, že sluneční paprsky, kterých si v nadcházejících měsících pravděpodobně užijeme do sytosti, můžete využít k vašemu prospěchu? Je to tak, sluneční energii je možno díky fotovoltaice přeměnit na energii elektrickou, kterou využijete pro chod vaší domácnosti. Stačí vám k tomu vlastní solární elektrárna.

Místo sci-fi realita

Solární panely už jsou dnes zcela běžné, a co se dříve zdálo jako vzdálenou budoucností, je dnes realitou. Solární energie se měla zpočátku využívat k napájení vesmírných družic, dnes ji najdete na mnoha rodinných domech, chatách, chalupách, na polích u cest. Prostě kdekoliv. Obnovitelné zdroje jsou stále žádanější. Může za to jejich ekologický aspekt, vysoká návratnost i ekonomická stránka.

Co je to solární elektrárna?

Nemusíte se děsit, pokud jste si pod tímto pojmem představili obrovské železné konstrukce a složité řídící systémy. Solární elektrárna naopak funguje na úplně jednoduchém principu. Fotovoltaika je metoda, díky které dochází k přeměně slunečního záření na elektrickou energii. K tomuto procesu potřebujete solární neboli fotovoltaické panely, které se sestavují v celek, jemuž říkáme solární elektrárna. Jejich drobné fotovoltaické články zajistí přeměnu energie, která putuje vaším domem do spotřebičů. Může zásobovat tepelné čerpadlo, solární bojler, ale i běžnou varnou konvici, myčku nebo třeba televizi. Zkrátka a dobře, nepoznáte rozdíl, jestli odebíráte elektřinu od běžného dodavatele z distribuční sítě, nebo jste si ji vyrobili sami.

Užitečné tipy aneb Co jste možná nevěděli

  • Pomoc s počátečním vkladem: Pokud jste se pro zřízení solárního systému rozhodli, nebo si s touto myšlenkou alespoň pohráváte, máte velké štěstí, že žijete v České republice. Náš stát totiž podporuje rozvoj využívání obnovitelných zdrojů a na pořízení solárních systémů poskytuje nemalé dotace.
  • Dva typy: Existuje fotovoltaická elektrárna a solárně-termální elektrárna. Většina z nás se setkala s tou první, klasickou. U druhého typ se odlišuje tím, že v něm dochází k soustředění slunečních paprsků z velké plochy do absorbéru, kde se poté ohřívá teplonosná kapalina. Další část elektrárny již funguje totožně jako elektrárna tepelná.Vložte komentář


Jméno (požadováno)


Příspěvek (požadováno)
Předešlý článek Další článek