Fotovoltaika

Fotovoltaika

Proč si pořídit fotovoltaický panel?

Pořídili jste si chatu v zahrádkářské oblasti daleko za lesem nebo chalupu v horách daleko od civilizace? Řešíte neustálé problémy s dodavatelem elektřiny, bojujete s častými výpadky proudu nebo už vás jen nebaví nečinně se dívat na stále se zvyšující ceny za energie? Pak byste možná měli zvážit, zda by nebylo vhodné pořídit si fotovoltaický panel.

Co je to fotovoltaický panel?

Fotovoltaický, neboli solární panel je tvořen fotovoltaickými články. Ty se skládají z organických nebo polovodičových prvků a mění elektromagnetickou energii světla na energii elektrickou. Fotovoltaický panel bychom mohli označit jako srdce celé elektrárny, společně se střídači představují naprostý základ nutný pro správný chod. V současné době se nejvíce používají polykrystalické a monokrystalické panely, které řadíme do tzv. první generace. Druhou generaci solárních panelů představují ty tenkostěnné.

Důvody, proč se investice vyplatí

  • Obnovitelné zdroje: Jak už bylo řečeno, fotovoltaický panel získává energii ze slunce, které je považováno za jeden z nejvýznamnějších obnovitelných zdrojů. Na rozdíl od nafty či ropy nám jen tak nedojde, není zkrátka vyčerpatelný, alespoň ne v lidském měřítku.
  • Nezávislost: Díky fotovoltaice získáte absolutní nezávislost, nebudete muset odebírat elektrickou energii od komerčního dodavatele. Navíc, fotovoltaický panel lze instalovat i do míst jako jsou právě chaty a samoty, kam ani v dnešní době není přísun elektrické energie dost dobře možný.
  • Ušetříte: Jakmile splatíte počáteční náklady za pořízení solárního systému, budete mít energie do konce života zcela bezplatně. Díky ministerstvu a dotacím je možné získat na realizaci fotovoltaických systému i vysoké finanční částky.

Dotace na obnovitelné zdroje

Dotace jsou v České republice poskytovány z vládního programu Nová zelená úsporám. Výše těchto státních příspěvků se pohybuje od 35 000 do 100 000 korun. Záleží na náročnosti a okruhu budoucího solárního systému. Dotace se vztahují i na solární ohřev.
Vložte komentář


Jméno (požadováno)


Příspěvek (požadováno)
Předešlý článek Další článek