Fotovoltaika

Fotovoltaika

Fotovoltaická elektrárna a její výhody i nevýhody

Fotovoltaika se za posledních pár let neuvěřitelně rozvinula. A pokud i vy patříte mezi skupinu lidí, kteří uvažují nad koupí fotovoltaické elektrárny, rozhodně to není proto, že by se na vaší střeše dobře vyjímaly. Naopak, pravděpodobně máte povědomí o možných benefitech, které fotovoltaická elektrárna nabízí.

Fotovoltaická elektrárna a proč si ji pořídit

Nejspíše jste o fotovoltaice někdy slyšeli, třeba zrovna hledáte potřebné informace o tom, jak fotovoltaická elektrárna funguje, abyste dobře zvážili její nákup. Tento solární systém se skládá ze solárních panelů a ty jsou zase složeny z malých diod, neboli článků. Jejich úkolem je přeměna slunečního záření na elektrickou energii za použití fotoelektrického jevu. Díky tomu získáte elektrickou energii, která vás nestojí ani korunu a byla vyrobena ekologicky. Obnovitelné zdroje jsou pro naši planetu velmi užitečné a jejich význam pro budoucnost nezměrný.

Jak vybrat ten správný typ fotovoltaické elektrárny?

  • Ostrovní elektrárna: Ostrovní systém nepotřebuje napojení ke komerční distribuční síti, dokáže sám pomocí fotovoltaiky vyrábět elektrickou energii.
  • Hybridní elektrárna: Tento typ fotovoltaické elektrárny je jednou z variant ostrovní elektrárny, funguje v ostrovním systému, což znamená, že není napojen do distribuční sítě, ale samotný dům do ní může být napojen. Jedná se tedy o typ ostrovní elektrárny, který je v případě potřeby napájen z distribuční sítě.
  • Síťová elektrárna: Tento typ solární elektrárny je napojen na rozvodnou síť, do které posílá přebytky vyrobené energie, která se nestihne ihned po výrobě spotřebovat. Na rozdíl od ostrovní elektrárny však není schopna pracovat při výpadcích elektrického proudu, protože by mohla ohrozit osoby pracující na závadě.

Nevýhody solárních systémů

Stejně jako každý jiný systém, má i fotovoltaická elektrárna své nevýhody a nedostatky. Ty lze ale poměrně snadno odbourat. Nízký výkon nebo přebytky energie? Stačí fotovoltaický systém doplnit o akumulátory, do kterých se bude přebytečná energie ukládat, a vy ji můžete spotřebovat v období, kdy slunce nesvítí vůbec nebo jen málo. A fotovoltaika s bateriemi je na světě. Vysoké pořizovací náklady? Můžete si vyřídit dotace, které jsou v České republice k dispozici, a pokryjete díky nim značnou část financí potřebných k realizaci.
Vložte komentář


Jméno (požadováno)


Příspěvek (požadováno)
Předešlý článek Další článek